Archiv, Knihy - Maurice; kdysi - Jen KLUCI

Přejít na obsah
Svět okolo nás je pozvánkou do světa filmu, hudby a nebo doporučením knih...
Máte pocit, že nám něco uniká? Je to dost možné, protože ne každý sleduje vše. Proto budu moc rád, když mi pošlete další typy na filmy, hudbu a nebo knihy.

EDWARD MORGAN FORSTER "Maurice"
EDWARD MORGAN FORSTER (1879 - 1970) "Maurice"
Český překlad z anglického originálu: Radoslav Nenadál
Kniha vyšla s finanční podporou ministerstva kultury v edici Jitro v roce 2005
„Věnováno šťastnějšímu roku“ – tato slova jsou vytištěna v úvodu románu Maurice, který vznikl mezi lety 1913 – 1914. Ke čtenářům se však kniha dostala až rok po autorově smrti, v roce 1971. Hlavním důvodem tohoto zpoždění je příběh s gay tématikou. Děj se odehrává se v Anglii, kde se na homosexualitu vztahovaly vždy přísné zákony.

Spisovateli uděluji prvenství v otázkách možného soužití dvou mužů. Sledoval proměny Anglie jako země s tradicí osobitého kodexu morálky. Vidíme mnohdy neochotně přiznávané dilema jeho postav, zda mají jednat podle hlasu svého srdce, nebo podle onoho kodexu.
Kdo zvolí první cestu, osvobozuje sám sebe. Tuto cestu zvolila i hlavní postava knihy Maurice Halle. Tento muž pochází z příměstské vrstvy, je myšlenkově konzervativní, a nepochybně tělesně přitažlivý. Druhou ústřední postavou je Clive Durham, právník a majitel venkovského panství, který má „helénskou povahu“. Oba studovali v Cambridgi.
Alec Scudder je třetí osobou, která si zaslouží mou zmínku. Muž, který sice patří do role služebnictva, hraje v románu podstatnou úlohu. Zmíněné tři postavy jsou homosexuálně orientovány, a všichni si to méně, či více, sami sobě přiznávají, v závislosti na svém vnitřním cítění a společenském postavení.
Pro úplnost krátkého pohledu do uvedené knížky přidávám slova, která mi utkvěla v paměti. „Společnost musí vzít homosexuální osoby na vědomí, nelze, aby byli pouze trpěni někde v skrytu, musí být integrováni do společnosti jako jedna z přečetných variací života na této zemi“.
V roce 1960 byl autor v nové éře liberalismu, v soudním procesu rehabilitován.
Nechte se vtáhnout do děje románu, který je plný emocí, nadějí a bohužel i zklamání.

-JaJR-
Klub u Rudolfa

Možná ještě hledáte:


Možná ještě hledáte:
FilmBOX
Parta

Možná ještě hledáte:
FilmBOX
Parta

Jen KLUCI
Web pro kluky na kluky
a jejich přátelé
Web o přátelství,
výletech, filmech,
hudbě
a hlavně o životě jaký je...

A všechno (s klíčkem):
Všechno
fBoxmBOX

Jen KLUCI
Web pro kluky na kluky a jejich přátelé
Web o přátelství, výletech, filmech, hudbě, knihách
a hlavně o životě jaký je...
Hospoda Pochvalov
Růžový Slon
Návrat na obsah