Polibek pavoučí ženy

Přejít na obsah

Polibek pavoučí ženy

Jen KLUCI
Published by YGraver v Kultura · 5 Březen 2023
Tags: FilmRetroVideotéka
Retro film z věznice. Poplibek pavoučí ženy
Tak milí Jen KLUCI omlouvám se, ale dnes jsem šáhnul do archivu CSFD, protože prostě nestíhám...

Polibek pavoučí ženy je americko-brazilský film z roku 1985. Snímek měl světovou premiéru na Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes a v Česku byl uveden v rámci Projektu 100 v roce 1997.
Ač se tento legendární film odehrává celý za zdmi věznice, zároveň příkře vybočuje z linie tradičních „vězeňských" snímků. Malá cela v kterémsi jihoamerickém vězení se stala výsostným dramatickým prostorem, v němž rozehrává vzrušující a jímavý příběh dvojice naprosto odlišných mužů. Homosexuál Molina je v cele po mnoha letech jako doma. „Cizinec“ Valentin se k němu dostává s vidinou mnohem kratší perspektivy: odhodlaný bojovník proti zdejší diktatuře nemá velkou naději na přežití. Muži udiveně nahlížejí do svých odlišných světů: Molina s obdivnou úzkostí sleduje Valentinův sebezničující boj o život a revolucionář se zase zvolna noří do vysněného, romanticky únikového příběhu, který mu gay přehrává, a poznává tak možnost fantazijního úniku za vězeňské mříže. Exkurze do cizího života oba obohatí o novou zkušenost... Hector Babenco zvládá omezený prostor cely s režijní bravurou opravdového mistra. Kontrast mezi reálným a vysněným světem dodává snímku zvláštní napětí, podpořené strhujícími hereckými výkony. (oficiální text distributora)


Drama
USA, Brazílie, Argentina, 1985, 120 min
Natočil to Hector Babenco podle scénáře Leonarda Schradera, který ho napsal podle knižní předlohy Manuela Puiga
O hudbu se postarali Nando Cordeiro a John Neschling a za kamerou stál Rodolfo Sánchez
Ve filmu hrají William Hurt, Raul Julia, Sônia Braga, José Lewgoy, Milton Gonçalves, Luiz Serra, Wilson Grey, Fernando Torres, Sergio Kato, Antônio Petrin

připravil YGraver


0
reviews
Klub u Rudolfa
Možná ještě hledáte:
Návrat na obsah